Informator: Wybory Samorządowe 2018
reklamaI Zjazd Miłośników Krótkofalarstwa w Janikowie

- opublikowano: 15-04-2012

W niedzielę 15 kwietnia w Janikowie odbył się I Zjazd Miłośników Krótkofalarstwa. Spotkanie zorganizował Szkolny Klub Krótkofalowy "Antenka" z Bystrzycy, znany wśród krótkofalowców jako – SP6PYP, wraz z Radą Sołecką Janikowa oraz Dolnośląskim Oddziałem Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu. Wrocławski oddział liczy około 300 krótkofalowców i jest największy w Polsce. Bystrzycki klub jest jego częścią. Do Janikowa przyjechali konstruktorzy sprzętu oraz sportowcy uczestniczący w zawodach krótkofalarskich nie tylko z wrocławskiego oddziału z całego województwa lecz również z Brzegu i Opola.

W świetlicy na miłośników krótkofalarstwa czekały: wystawa kluczy telegraficznych do nadawania morsa, pokaz systemów dostrajania anten, wykład prezesa Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu Waldemara Sznajdera – 3Z6AEF. Na stoiskach można było obejrzeć i kupić części, podzespoły, nadawczo-odbiorcze stacje ręcznie wykonywane przez Pana Ryszarda – SP6IFN, który dzielił się swoją wiedzą konstruktorską z zainteresowanymi. Na stoiskach można było odnaleźć również układy pomocnicze dla krótkofalówek, umożliwiające podłączenie do odbiornika różnych anten, tunery antenowe, oraz urządzenia pomiarowe do testowania sprzętu.

Interesująca dla laika była wystawa, a w zasadzie pokaz sprzętu wykorzystywanego przez krótkofalowców w trakcie sytuacji kryzysowych takich jak: powódź, pożar, itp (fot. nr 4). W Dolnośląskim oddziale jest ponad 100 osób, które posiadają sprzęt i są przygotowani, aby w każdej sytuacji zagrożenia włączyć się i wspierać służby ratunkowe. Mają oni podpisane umowy ze sztabami kryzysowymi. Krótkofalowcy zakładają również stacje pomiarowe, które zbierają i przesyłają informacje o stanie wód w rzekach, pogodzie, pożarach itp. Krótkofalowcy ci monitorują sytuację i w razie wykrycia zagrożenia, współpracują ze służbami ratowniczymi.

Na czas trwania zjazdu była przeniesiona z Bystrzycy do Janikowa i uruchomiona stacja klubu "Antenka", do którego należą Kazimierz Żukowski - SP6EVZ, Tomasz Niewodniczański - SP6T, Zbigniew Kudlak – SQ6PZK oraz młodzież: Wojciech Janecki – SQ6PWJ (który w przeciągu roku od uzyskania licencji połączył się ze 150 krajami), Piotr Kołodziej – SQ6PPI (w ciągu roku od licencji połączył się z 130 krajami) i Mateusz Sztandera – SQ6PMA (wszyscy wspólnie na zdjęciu nr 2). Spotkanie to członkowie klubu wykorzystali na podziękowanie dyrektorowi Zespołu Szkół w Bystrzycy Arturowi Szpinecie za wspieracie krótkofalarstwa.

Spotkanie to było okazją do wręczenia przez Prezesa Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu Waldemara Sznajdera (fot. nr 3) odznaki honorowej dla Bogdana Jankowskiego – SP6ABA (fot. nr 5). Bogdan Jankowski jest taternikiem, alpinistą i instruktorem wspinaczki, czuwał także nad łącznością grup alpinistycznych w wyprawach m.in. na Mount Everest i K2. Jest pomysłodawcą i opiekunem nowoczesnej sieci łączności radiowej PZA w Tatrach.

Tomasz Niewodniczański reprezentujący organizatorów zapewnia, że zjazd odbywać się będzie w Janikowie co roku, zawsze tydzień po najstarszych na świecie zawodach krótkofalarskich SPDX Contest. Podczas spotkania panowała wspaniała atmosfera, ponieważ praktycznie wszyscy znali się z racji wspólnej pasji - krótkofalarstwa.

M.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - I Zjazd Miłośników Krótkofalarstwa w Janikowie
OSI - OLAWA.INFO - Od prawej: Wojtek Janecki, Piotrek Kołodziej, Tomasz Niewodniczański, Zbyszek Kudlak, Kazimierz Żukowski, Mateusz Sztandera
OSI - OLAWA.INFO - Prezes Dolnośląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu Waldemar Sznajder.
OSI - OLAWA.INFO - Pokaz monitorowania stanu pogody.
OSI - OLAWA.INFO - Bogdan Jankowski rozdający autografy.

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin