Pożar w ZGO Gać

- opublikowano: 04-06-2019

Gdy w poniedziałek, 3 czerwca br. do dowódcy oławskiej JRG zadzwonił asp. Dominik Broszczak, mówiąc że pali się zakład przetwarzający odpady w podoławskiej Gać, usłyszał… że nie są to mądre żarty. Niestety w tym samym momencie rozbrzmiały dzwonki alarmowe i informacja została potwierdzona przez Stanowisko Kierowania w opolskim Brzegu.

Doświadczenia z pożaru, który oławscy strażacy gasili trzy lata temu w Zakładzie Gospodarowania Odpadami oraz z realizowanych później ćwiczeń, już na etapie przyjęcia zgłoszenia i dysponowania potwierdziły konieczność dysponowania odpowiednio dużej ilości zastępów już w pierwszym rzucie.

Gdy na miejsce dotarły dwa samochody gaśnicze z oławskiej JRG oraz kierownictwo w lekkim samochodzie rozpoznawczo-ratowniczym, na miejscu działania gaśnicze prowadziły już zastępy z Brzegu. Kolejne jednostki, zarówno zawodowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu oławskiego dojechały w ciągu kilkunastu minut. Działania wsparły również zastępy z Oleśnicy, Strzelina i Wrocławia. Niewystarczające zasilanie z sieci hydrantowej uniemożliwiło podjęcie skutecznego natarcia na powierzchni ok. 500 m2 palącego się składowiska odpadów. Widząc braki w potencjale gaśniczym i rozwijający się pożar, dowodzący Dowódca oławskiej JRG st. kpt. Piotr Książkiewicz podjął decyzję o obronie obiektów Zakładu i oskrzydleniu pożaru celem zatrzymania jego rozwoju. Gdy cel ten został osiągnięty, z pomocą ciężkiego sprzętu Zakładu przystąpiono do rozwożenia palącego się materiału i gaszenia go wodą.

Ze względu na powierzchnię objętą pożarem, wysoką temperaturę panującą w strefie pożaru oraz zagrożenie dla pracujących na miejscu ratowników, działania gaśnicze zakończą się dopiero w środę, 5 dnia czerwca br. Uratowane zostały budynki, w których przetwarzane są przyjmowane odpady. Trzeba też zaznaczyć, że przed przybyciem pierwszych jednostek straży pożarnej, służby Zakładu przeprowadziły skuteczną ewakuację, dzięki czemu w pożarze nikt nie ucierpiał.

Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do Kolegów z Brzegu, Oleśnicy, Strzelina i Wrocławia. Nieocenionym wsparciem były zdecydowanie zastępy OSP z Bystrzycy, Domaniowa, Jelcza-Laskowic, Owczar, Siedlec i Wójcic.

źródło: KP PSP Oława

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 4. )
06-06-2019 ~ dp BBK ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Takim cudem kolego, że hydranty mają zgodnie z Rozporządzeniem ws przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych - zapewniać określoną ilość wody (w zależności od wielu czynników). Może to być np. 5 dm sześciennych na sekundę dla jednostek osadniczych poniżej pewnej liczby mieszkańców, może to być 10 itd. itd. NAJWAŻNIEJSZE - sieć hydratnowa co do zasady ma tą wodę zapewniać przez 2 GODZINY - nie przez dwie doby.
Jeśli zakład nie ma wewnętrznej sieci hydratnowej zapewnia wodę z innych źródeł - np. zbiornik. Ale ilość wody w zbiorniku jest równoważna (więc po przeliczeniach wychodzi np 600 m sześciennych). To i tak nie starczy na dwie doby pożaru.

Krótko mówiąc - w przypadku pożarów dużych/ bardzo
żadna sieć hydrantowa nie da rady. Jedynie co ratuje to rzeka w pobliżu, duży zbiornik naturalny.
I to jest ok - większość dzisiejszych budynków przemysłowych - a tam wody jest najwięcej - albo zostanie uratowana szybko albo się hala zawali do dwóch godzin - więc ratować nie ma czego.

Pożary lasów i pożary składowisk są bardzo specyficzne - i jeśli w pobliżu nie ma cieków wodnych nie da się jej zapewnić z hydrantów - żadna sieć tego nie zapewni.
05-06-2019 ~ BKK ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Może z pożarów zrobić coroczną imprezę cykliczną? Bo nie było roku bez mniejszego lub większego ognia.
I jakim cudem po ostatnim dużym pożarze nie zmodernizowano sieci hydrantów, by była bardziej wydajna. Ile jeszcze razy ma się tam palić, by ktoś wykazujący procesy myślowe zadbał o możliwość szybkiego ugaszenia ognia?
05-06-2019 ~ Kpina ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Gać zaprasza na inhalacje i wypoczynek na zdrowym powietrzu:

"Zapytaliśmy się o bezpieczeństwo mieszkańców, głównego specjalistę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym Zbigniewa Golemo -Dym nie jest niebezpieczny, wczorajsza sytuacja została sprawdzona przez jednostkę chemiczną z Wrocławia. Badali próbki, nie ma istotnego zagrożenia, jeżeli chodzi o substancje toksyczne i niebezpieczne(...)
05-06-2019 ~ tandem ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Oto Polska właśnie! Utylizacja śmieci- czysto , zdrowo, bezpiecznie dla ludzi i środowiska.

OSI - OLAWA.INFO - Pożar w ZGO Gać
OSI - OLAWA.INFO -
OSI - OLAWA.INFO -
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin