Pod naszym patronatem: Dni Koguta 2019 | XII Bieg Koguta | III Termathlon w Termach Jakuba | Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaNie bądźmy obojętni, zapobiegajmy wychłodzeniom

- opublikowano: 17-12-2018

Jesień i zima, to ciężki okres dla osób, które w różnych okolicznościach życia straciły dach nad głową. Niskie temperatury, związane z nadchodzącą zimą niosą za sobą zagrożenia dla bezdomnych w postaci utraty zdrowia, a nawet życia z powodu wychłodzenia organizmu. Najgorsze są noce, kiedy temperatura spada już poniżej zera. Dlatego oławscy policjanci w czasie codziennej służby kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne,zwracają też uwagę na osoby starsze, mieszkające samotnie.

Jedna z takich kontroli miała miejsce 12 grudnia 2018 r. Dyżurny oławskiej policji, po otrzymanym zgłoszeniu, skierował dzielnicowych na parking przy ul. Lipowej. Funkcjonariusze zastali tam leżącego na ziemi mężczyznę. Wylegitymowali go. Okazało się, że 52-latek pochodzi z powiatu świdnickiego, jest osobą bezdomna, od jakiegoś czasu przebywa na naszym terenie. Mężczyzna był bardzo osłabiony i zaniedbany. Policjanci powiadomili pogotowie ratunkowe, które po przyjeździe zabrało go do szpitala. O tej sytuacji funkcjonariusze powiadomili również pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie, z którymi policja na co dzień współpracuje.

W ramach podejmowanych działań na rzecz bezdomnych i potrzebujących pomocy, policja systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą oni przebywać, m.in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, ogródki działkowe, poczekalnie dworców PKP i PKS. Funkcjonariusze współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

Policja apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu!

- Nie przechodźmy obojętnie koło osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy przebywających na działkach . Zdarza się, że mylnie jesteśmy przekonani, iż jedynym powodem bezdomności jest alkoholizm człowieka lub jakiś inny poważy nałóg. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, nie bądźmy obojętni.

- Posiadając informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych prosimy, aby przekazywać je do instytucji pomocowych, takich jak miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, a także do policji. Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997 lub 112.

- Informacje o bezdomnych narażonych na wychłodzenie możemy przekazywać policji również przez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Ponadto informujemy, że powiecie oławskim osoby bezdomne mogą korzystać z posiłków, wydawanych przez jadłodajnię Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej, w Oławie przy pl. Piastów 6.Posiłki są tu wydawane codziennie od godz. 11.00 do godz. 13.00.

Oficer Prasowy KPP w Oławie
Podinsp. Alicja Jędo

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin