Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

- opublikowano: 01-11-2018

Odsłonięcie Pomnika 100-lecia Niepodległej na placu u zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej oraz nowego muralu o tematyce patriotycznej przed ZSP Nr 2 w Oławie, włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, symulacja ćwiczeń obronnych w miejskim parku, Polonez stulecia Oławian „na sto par”, wieczornica z ciepłym poczęstunkiem i finał całodziennych uroczystości z pokazem biało-czerwonych fajerwerków...

To tylko część spośród atrakcji i wydarzeń, przygotowywanych przez samorząd Powiatu Oławskiego, czekających nas z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Także samorząd Miasta Oława w ramach obchodów jubileuszowych uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystą sesją Rady Miejskiej o godz. 10.00, po której (o godz. 10.30) delegacje i mieszkańcy złożą kwiaty pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Stamtąd uczestnicy uroczystości będą mieli możliwość, aby specjalnie w tym celu podstawionymi przy ul. Kopernika autobusami PKS w Oławie, przemieścić się w miejsce kolejnej uroczystości, czyli na plac u zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, gdzie zostanie odsłonięty nowy pomnik 100-lecia Niepodległej i odbędą się główne obchody (piszemy o tym wydarzeniu niżej).

11 listopada 1918 spełniły się marzenia i sen kilku pokoleń Polaków i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Dziesięć dekad później - w niedzielę 11 listopada br. - samorząd Powiatu Oławskiego ma zaszczyt zaprosić na uroczystości zorganizowane w Oławie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten świąteczny dla wszystkich rodaków dzień będzie zwieńczeniem wielu wydarzeń w naszym powiecie, organizowanych w tym roku i zadedykowanych Niepodległej. Szykowane na 11 listopada uroczystości w kilku miejscach Oławy, wpisują się w ciąg rocznicowych, lokalnych powiatowych uroczystości, poświęconych odzyskaniu przed stu laty przez Polskę niepodległości, czyli wydarzeń bliskich sercu każdego Polaka.

Akt I. Armatnie salwy i odsłonięcie pomnika 100-lecia Niepodległej

Powiatowe uroczystości w niedzielę 11 listopada rozpoczną się od mocnego akcentu - wystrzału armatnich salw i odsłonięcia nowego pomnika 100-lecia Niepodległej przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej w Oławie, którym samorząd Powiatu Oławskiego uczci setną rocznicę odrodzenia polskiej państwowości.

Zbiórka przy nowym oławskim monumencie, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, nastąpi o godzinie 11.30. Wtedy w atmosferę wydarzeń pamiętnego listopada 1918 wprowadzi nas Oławska Orkiestra Dęta, pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka, która wykona wiązankę utworów patriotycznych. Na początku uroczystości zaprezentowany zostanie rys historyczny i przypomniane będą okoliczności powstania monumentu.

Akt II. W samo południe wspólne śpiewanie hymnu państwowego RP

11 listopada 2018 w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie o godzinie 12.00 będziemy śpiewać hymn państwowy. Powiat Oławski włączył się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, będącej jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, które umożliwia wspólne zaśpiewanie w tym dniu Mazurka Dąbrowskiego przez każdego Polaka. Dlatego do udziału w tym projekcie zachęcamy również mieszkańców naszego powiatu - w samo południe zaśpiewajmy hymn Polski razem z bliskimi, przyjaciółmi i sąsiadami. Uczcijmy najważniejsze święto i jedyny taki jubileusz w naszym życiu! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie tą polską pieśń patriotyczną z 1797 roku. Na tym nie koniec form muzycznych w tej części obchodów - krótki repertuar patriotyczny zaprezentuje młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie.

O godzinie 12.20 nastąpi najdonioślejsza część powiatowych uroczystości – odsłonięcie i poświęcenie Pomnika 100-lecia Niepodległej i złożenie kwiatów przez delegacje. Wartę honorową przy pomniku będą pełnić żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Pomnik 100-lecia NiepodległejPo zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na mszę świętą, celebrowaną o godz. 13.00 w intencji Ojczyzny. Osoby niezmotoryzowane zachęcamy do skorzystania ze specjalnie podstawionych autobusów PKS w Oławie, które dowiozą spod pomnika uczestników uroczystości do centrum miasta, w okolice świątyni.

Akt III. Wybuch miny przed pojazdem, zasłona dymna, wymiana ognia między partyzantami i wartownikami, petardy, szturm i przejęcie pojazdu od wroga ...

... to nie telegraficzny skrót opisu sceny z filmu wojennego, ale zarys planu symulacji ćwiczeń obronnych. Tego dnia nie zawiodą się zatem również miłośnicy militariów i mocnej akcji, pełnej wybuchów i huku. O godzinie 15.00 w parku miejskim, przylegającym do PKP w Oławie, rozpocznie się pokaz zaprezentowany przez uczniów z klas mundurowych, którzy na co dzień są pasjonatami militariów i replik broni ASG („Air Soft Gun”) oraz oporządzenia militarnego.

Akt IV. Polonez „na sto par” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Poloneza czas zacząć ... o godzinie 16.00.

Będzie to kulminacja powiatowych uroczystości – na godzinę 16.00 wszyscy mieszkańcy otrzymują zaproszenie do wspólnego zatańczenia Poloneza na wewnętrznym placu przy ul. Młyńskiej w Oławie. Chętni do udziału w tym epokowym wydarzeniu gromadzą się na placu zlokalizowanym pomiędzy ulicą Rybacką i Młyńską. Ten staropolski, korowodowy polski taniec odtańczymy wokół rzeźby - instalacji zlokalizowanej na placu. Organizatorem Poloneza jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

Warto wiedzieć, że największa popularność Poloneza w Polsce rozkwitła w drugiej połowie XVIII stulecia, stanowiąc element ceremoniału dworskiego i podkreślając jego uroczysty i reprezentacyjny charakter. Czasy największej świetności Poloneza przypadają na okres saski, aż do schyłku epoki napoleońskiej. Natomiast w niedzielę 11 listopada to my - Oławianie, włączając się do figur tanecznych Poloneza, wspólnie uczcimy w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akt V. Wieczorem także wystrzałowo

Po całym dniu przepełnionym rocznicowymi wydarzeniami siła atrakcji nadal nie będzie maleć. O godzinie 16.30 w pobliskim Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Browaru „Probus” przy ul. Młyńskiej, odbędzie się patriotyczna wieczornica. W programie znajdzie się m.in. pokaz replik broni ASG („Air Soft Gun”) i oporządzenia militarnego. Nadarzy się zatem znakomita okazja dla pasjonatów tematyki wojskowej, aby zobaczyć z bliska, a nawet sfotografować się z tym sprzętem i porozmawiać na ten temat z miłośnikami i hobbystami. Pokaz zorganizują uczniowie z ZSP Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie, z klasy przygotowującej do pracy w służbach mundurowych. Zachęcamy również do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, w trakcie wieczornych uroczystości, przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej. Zaintonujemy takie utwory jak: „Szara Piechota”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Brygada” i „Hej, hej ułani”.

Aby uczestnikom uroczystości nie zabrakło sił, przygotujemy ciepły poczęstunek oraz zaserwujemy kawę i herbatę. Najmłodsi otrzymają prezent-niespodziankę, o tematyce patriotycznej. Całodniowe uroczystości zwieńczy pokaz ogni sztucznych w narodowych, biało-czerwonych barwach, przy ul. Młyńskiej w Oławie - o godz. 17.45. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w każdej z wymienionych części uroczystości!

Poczty sztandarowe i biało-czerwone flagi

Starosta zwraca się z prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w tym dniu w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi:
- Proszę o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w niedzielę 11 listopada, o godz. 11.30 na miejsce odsłonięcia pomnika 100-lecia Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, a następnie uczestniczenia o godzinie 13.00 w uroczystościach kościelnych odprawianych w intencji ojczyzny w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Nie zapomnijmy udać się w tym dniu także o godz. 10.30 pod Pomnik Losów Ojczyzny. Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, a także aby zaakcentować radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!

Pomnik 100-lecia Niepodległej

Pomnik, który zostanie odsłonięty w niedzielę 11 listopada 2018, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W ubiegłym roku 11 listopada, podczas obchodów 99-rocznicy odzyskania niepodległości, starosta zaproponował, aby uczcić stulecie Niepodległej powstaniem takiego monumentu, na którym wyryte w kamieniu będą wypowiedzi Ojców-Architektów wolnej i niepodległej Polski - Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

- Gdy podróżujemy po Polsce centralnej czy wschodniej, często napotykamy ślady historii, bardzo wiele z nich odnosi się do tej chwili sprzed niemal stu lat, gdy wróciliśmy na mapę Europy i Świata. To są miejsca, które łączą i dają poczucie ciągłości i wspólnoty. Myślę, że nadszedł czas, aby na naszej ziemi powstał widoczny znak, że i my mieszkańcy Ziemi Oławskiej włączyliśmy się w tę sztafetę pokoleń, której na imię Polska. Proponuję i zachęcam, aby w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Oławie został wzniesiony i odsłonięty pomnik poświęcony tej wielkiej rocznicy. Zapraszam wszystkich do wsparcia tej inicjatywy. Mam głębokie przeświadczenie, że 11 listopada przyszłego roku przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, spotkamy się przy tym nowym pomniku – mówił przed rokiem starosta Zdzisław Brezdeń.

Symbolika rzeźby - wyłaniający się z bryły granitu orzeł, godło symbolizujące Rzeczypospolitą, kruszący zaborcze kajdany trzech okupantów, to metafora nieustannej walki o umacnianie naszej ojczyzny, aby fundamenty niepodległości Polski były trwałe dziś, jutro i po wieki.

Intencją przedsięwzięcia było stworzenie pomnika o uniwersalnym charakterze i przesłaniu, aby uczcić pamięć tych ludzi, którym zawdzięczamy własne i niepodległe państwo. Powstanie monumentu w naszym powiecie podkreśla również proces podnoszenia ze zniszczeń i odrodzenia się struktur państwowości polskiej po II Wojnie Światowej na tych ziemiach oraz zintegrowania się z Macierzą w wyniku przesunięcia polskiego obszaru narodowego i państwowego na zachód i północ 73 lata temu. Pomnik powstał według projektu autorstwa Piotra Barowicza, młodego artysty-malarza z Jelcza-Laskowic. Wykonawcą monumentu jest firma handlowo usługowa „Oliwia” Moniki Łakomieć z Oleśnicy. Koszt wykonania rzeźby z bryły strzegomskiego granitu, wynosi około 30.000 zł, środki pochodzą z budżetu powiatu. Prace dokumentacyjno-projektowe zrealizował nieodpłatnie Jerzy Pawlak z firmy „Abi-Bud Serwis”. Materiały do wykonania otoczenia pomnika, w konkurencyjnej cenie dostarczyła firma „Semmelrock Stein+Design” ze Stanowic. Prace budowlane na placu otaczającym rzeźbę przeprowadził Powiatowy Zarząd Drogowy w Oławie.

Plac spotkań pokoleń

Powstanie pomnika w tym szczególnym roku dla naszego państwa i narodu jest symbolicznym oddaniem hołdu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny i tworzyli zręby państwowości, jak również dla współczesnych kontynuatorów idei wolnościowych, dla których najwyższą wartością jest niepodległa i suwerenna Polska. Wznoszenie Pomnika Niepodległości RP to budowanie tożsamości miasta i jego mieszkańców oraz tworzenie historii wspólnoty i otwarcie się na przyszłość. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, znane jest Oławianom, ma swoją historię. Chociaż Powiat Oławski stawia pomnik czcząc w ten symboliczny sposób wydarzenie sprzed stu lat, to samorząd patrzy w przyszłość, budując i umacniając narodową tożsamość przyszłych pokoleń.

Na trójkątnej działce znajdującej się między ulicami 1 Maja a Spacerową, posadowiony zostanie pomnik, ale również blask odzyskał otaczający go teren. Położona została kostka i płyty, które wypełniają plac wokół cokołu monumentu. Miejsce jest oświetlone, z dostępem do zasilania elektrycznego, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie tam uroczystości.

Na mapie Oławy, w stolicy naszego powiatu, powstało zatem nowe miejsce w przestrzeni publicznej - plac spotkań pokoleń - tych przeszłych, walczących o niepodległość i suwerenność polski i dzisiejszego pokolenia, którego patriotycznym obowiązkiem jest umacnianie polskości i narodowej tożsamości. Obecne i przyszłe pokolenia będą mogły tutaj wspólnie wyrażać radość i wdzięczność z odzyskanej niepodległości. Przedsięwzięcie pozwoli ożywić tę część miasta, tutaj będzie można organizować zarówno doniosłe uroczystości, jak i odpocząć w zadumie od codziennego zgiełku. Sąsiedztwo miejskiego parku i stawu, umożliwi łączenie powiatowych wydarzeń z innymi formami aktywności kulturalnej i społecznej.

Garść historii

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w Powstaniu Listopadowym i Powstaniu Styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

- Dzień Niepodległości uświadamia nam, czym jest wolność i każe pamiętać, że nic nie jest nam dane na wieki - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jednocześnie wybiegamy myślą naprzód – do wyzwań, które nas czekają, a z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silny powiat, region i wolną Polskę. Obecny 2018 rok, będący rokiem niepodległej, jest zatem znakomitą okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, a także zachętą do budowania wspólnej przyszłości wspólnoty. Dlatego jesteśmy dziś myślami z Ojcami-Architektami wolnej i niepodległej Polski. Pamiętamy, że Polacy, wspólnym wysiłkiem politycznym, militarnym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym, nie tylko odzyskali niepodległość, utraconą ponad wiek wcześniej, lecz również stworzyli fundament nowoczesnego państwa. Rozwój wolnej i samorządowej Polski, jest cennym spadkiem, ale i wielkim wyzwaniem, aby to wspólne dobro pielęgnować w sztafecie pokoleń. Nasza Ojczyzna przeżywa rozmaite przeobrażenia, ale patriotyzm powinien ciągle stać na straży godności naszego narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych przodków. Obecnością na obchodach uczcijmy niepodległość i jej bohaterów, którzy poświęcili zdrowie i oddali życie za wolną Polskę. Zachęcam wszystkich mieszkańców i gości, do wzięcia udziału w uroczystościach, wraz z całymi rodzinami i znajomymi, aby wspólnie oddać hołd polakom, naszym przodkom, którzy walkę o wolność i niepodległość ojczyzny okupili trudem, przelaną krwią i nierzadko ofiarą życia.

Program uroczystości:

UROCZYSTOŚCI PRZY NOWYM POMNIKU 100-LECIA NIEPODLEGŁEJ, PRZY ZBIEGU ULIC 1 MAJA I SPACEROWEJ

Godz. 11.30 – Spotkanie przy pomniku 100-lecia Niepodległej – przed oficjalnym otwarciem uroczystości wiązankę patriotycznych utworów zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta.
Godz. 11.45 – Początek uroczystości przy pomniku. Rys historyczny, okoliczności powstania monumentu.
Godz. 12.00 – Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, włączenie się do akcji „Niepodległa do Hymnu”.
Godz. 12.10 – Utwory patriotyczne w wykonaniu młodzieży z LO im. Jana III Sobieskiego w Oławie.
Godz. 12.20 – Odsłonięcie i poświęcenie pomnika 100-lecia Niepodległej, złożenie przez delegacje kwiatów.
Godz. 13.00-14.15 – Msza w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny.

SYMULACJA ĆWICZEŃ OBRONNYCH
Godz. 15.00-15.30 – Miejsce - miejski park przyległy do terenów PKP w Oławie.

POLONEZ NA 100 PAR W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Godz. 16.00 – Uczestnicy Poloneza gromadzą się na placu zlokalizowanym pomiędzy ulicami Rybacką i Młyńską. Polonez zostanie odtańczony wokół rzeźby – instalacji, zlokalizowanej na placu.

Godz. 16.30-18.00 – Patriotyczna wieczornica w Centrum Turystyki i Kultury Browar Probus w Oławie, przy ul. Młyńskiej w Oławie. W programie m.in.:
- Pokaz replik broni ASG („Air Soft Gun”) oraz oporządzenia militarnego.
- Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej.
- Ciepły poczęstunek, kawa, herbata.

Godz. 17.45 – Pokaz biało-czerwonych fajerwerków na wewnętrznym placu przy ul. Młyńskiej w Oławie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSIWaszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
OSI - OLAWA.INFO - Szkic pomnika w Oławie

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin