Jak oddać ważny głos

- opublikowano: 19-10-2018

Wybory samorządowe – 21.10.2018
W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W 2014 roku aż 1 200 000 głosów oddanych na kartach do sejmików wojewódzkich było nieważnych. Przypominamy o czym warto pamiętać i co zrobić, aby nie zmarnować swojego głosu i poprawnie zaznaczyć wybranych kandydatów na wszystkich listach.

„Chcemy, aby w tym roku żaden głos się nie zmarnował, czyli nie został uznany za nieważny. Apelujemy do wszystkich osób, które będą głosowały w zbliżających się wyborach o oddawanie głosu również na kartach wyborów do sejmików województw. To właśnie w wyborach na ten szczebel władzy samorządowej w 2014 roku najwięcej było głosów nieważnych. Ponad milion osób wrzuciło do urny karty bez żadnego skreślenia, czyli tzw. głosy puste! To zmarnowana szansa, ponieważ od decyzji podejmowanych w sejmikach zależą np. strategie rozwoju oraz podział środków unijnych w regionie” – podkreśla Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego.

Jak oddać ważny głos?

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma zestaw kart do głosowania. Na każdej otrzymanej karcie, obok nazwiska kandydata, należy postawić jeden znak X. Wtedy na pewno głos będzie ważny.„Sporo kontrowersji wzbudza w tym roku możliwość stawiania znaku X rozumianego jako wiele przecinających się linii oraz robienia dopisków w obrębie kratek do głosowania. Wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą apelujemy o głosowanie za pomocą jednego, przemyślanego znaku X na jednej karcie oraz o niezamazywanie kratek i nie robienie dopisków. Pozwoli to komisjom szybciej policzyć głosy i nie będzie skutkowało niepewnością co do intencji osoby głosującej” – przestrzega Joanna Załuska.

Jeśli ktoś pomyli się, powinien zadbać o całkowite zaczernienie kratki z omyłkowo postawionym X, tak aby nie widać było żadnych krzyżujących się linii.

O kampanii profrekwencyjnej „Twój głos ma moc. Użyj jej!”

W kampanii zachęcamy obywatelki i obywateli do udziału w tegorocznych wyborach samorządowych. Koalicję, która zainicjowała kampanię „Twój głos ma moc” tworzą organizacje, które od lat zachęcają do zwiększania aktywności obywatelskiej: Fundacja im. Stefana Batorego (koordynująca prace), Fundacja Aktywności Lokalnej FAL, Fundacja Projekt:Polska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP, Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych SPLOT, Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Homo Faber oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Kampania ma charakter społeczny i apolityczny. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz partii politycznych, komitetów wyborczych ani kandydatów.

Fundacja Batorego

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 3. )
20-10-2018 ~ wybierający ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Chcę postawić x w jednej kratce a resztę kratek zamazać całkowicie ,aby nikt nie dopisał mi innego x w innej kratce. Chyba ok.
19-10-2018 ~ wyborca ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Obserwator , problem jest w tym , że obok list ma być logo partii, to jest problem że wielu wyborców najpierw szuka loga swojej partii.
19-10-2018 ~ obserwator ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Jeżeli zaczernimy może się zdarzyć,że komisja uznać nasz głos za nieważny, nie spieszmy się, przeczytajmy to co na dole jest na kartce napisane i pewnie postawmy tylko jeden x przy wybranym nazwisku kandydata twojego. Na każdej karcie do głosowania tylko jeden x przy jednym nazwisku.
Głosujemy na ludzi a nie na partie.
Partie nic nie dadzą a tylko obiecują kiełbasę wyborcza-tylko,tylko sprawdzone osoby mogą pomóc.
Wyborco !! ! Nie daj się otumanić.
Jesteś pełnoletni i masz swój rozum.
Ty !! ! Decydujesz a nie ktoś inny za ciebie.
Twój głos bedzie się liczył najbardziej !! !
Życzę trafnych wyborów.


podobne tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin