Pod naszym patronatem: Amore Italiano in opera - Gala Karnawałowa | Hideout 2019 | Season Start w Jelcz-Laskowicach | VI Nocny Maraton Pływacki Termy Jakuba
reklamaOcalamy groby Bohaterów

- opublikowano: 16-06-2018

Samorząd Powiatu Oławskiego włącza się do akcji informacyjnej, dotyczącej symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, pochowanych na terenie Dolnego Śląska, ogłoszonej przez wojewodę dolnośląskiego i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Celem wieloletniego projektu „Ocalamy”, realizowanego przez wojewodę dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku. Intencją jest również zabezpieczenie grobów przed ewentualną likwidacją. Niestety coraz częściej pojawiają się informacje o trwałym usunięciu grobów i okazuje się, że są tam pochowane osoby istotne dla historii państwa i narodu. Należy zatrzymać ten proces.

Setna rocznica odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję dla tego typu działań, stanowiących symboliczne uhonorowanie ludzi, których zasługi – poza wąskim gronem rodzinnym bądź lokalnej społeczności – nie są szerzej znane. Mając powyższe na względzie, wojewoda dolnośląski skierował pisemną prośbę do starosty oławskiego o rozpropagowanie idei tego projektu oraz o wsparcie w jego realizacji. Projekt w całości finansowany jest ze środków wojewody dolnośląskiego oraz wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy z 31 stycznia 1959, o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zabronione jest użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek).

Starosta oławski Zdzisław Brezdeń zwraca się do mieszkańców powiatu oławskiego o zgłaszanie miejsc pochówku osób, które kwalifikują się do takiego oznakowania. W wyjątkowych okolicznościach stulecia odzyskania niepodległości w pierwszej kolejności inicjatorzy przedsięwzięcia mają plan uhonorowania w ten sposób osób związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, Orląt Lwowskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Groby zostaną oznaczone specjalnym insygnium.

Wojewoda dolnośląski, za pośrednictwem starosty oławskiego, zwraca się zatem z prośbą do mieszkańców naszego powiatu o podzielenie się wiedzą o lokalizacji, adekwatnych do założeń przedsięwzięcia grobów, kwater, upamiętnień. Informacje i ewentualne dokumenty, potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych, należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres Dolnośląski Urząd Wojewódzki, ul. Powstańców Warszawy 1, 50-153 Wrocław, z dopiskiem „Biuro Wojewody”.

Materiały można także przesłać na adres: Starostwo Powiatowe w Oławie, ul. 3 Maja 1, 55-200 Oława, z dopiskiem „Ocalamy groby Bohaterów”. Starostwo przekaże je do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 1. )
17-06-2018 ~ autor ( gość OSI) zgłoś naruszenie
W Oławie mamy jednych bohaterów - rządzących.Niedługo postawią sobie pomnik z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin