Pod naszym patronatem: Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaSrebrny Krzyż Zasługi dla Blandyny Rosół-Niemirowskiej

- opublikowano: 06-06-2018

Polonistka z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie Blandyna Rosół-Niemirowska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wyróżnienie zostało przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, na wniosek Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Uroczystość odbyła się 30 maja w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Srebrny Krzyż Zasługi Blandynie Rosół-Niemirowskiej, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Paweł Hreniak - Wojewoda Dolnośląski.

Odznaczenie przyznano za zasługi kulturalne i działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości ormiańskiej. Blandyna Rosół-Niemirowska jest znaną oławską polonistką, pracującą w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie, dla którego organem prowadzącym jest samorząd Powiatu Oławskiego.

Wyróżniona nauczycielka jest polską Ormianką (pochodzi z ormiańskiej rodziny Mojzesowiczów), aktywnie działa w Towarzystwie Ormian Polskich we Wrocławiu. Jest również stałą korespondentką do czasopisma polsko-ormiańskiego Awedis. Wychowana w tradycji polsko-ormiańskiej od lat angażuje się w inicjatywy tej mniejszości narodowej. W liceum zorganizowała siedem konferencji naukowych, wśród gości byli m.in.: Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - duszpasterz Ormian polskich, Robert Makłowicz - krytyk kulinarny pochodzenia ormiańskiego.

Blandyna Rosół-Niemirowska umiejętnie łączy na lekcjach języka polskiego przenikające się treści kulturalne polsko-ormiańskie. We współpracy z pisarzem Stanisławem Srokowskim zorganizowała wieczór poezji ormiańskiej, była współorganizatorką spotkania z twórcami i ekipą aktorów filmu Wołyń oraz projekcji filmu Przyrzeczenie o ludobójstwie Ormian, a potem moderatorem dyskusji.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Srebrny Krzyż Zasługi dla Blandyny Rosół-Niemirowskiej

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin