Pod naszym patronatem: Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaMedykalia 2018

- opublikowano: 29-05-2018

W tym roku, pogoda majowa zdecydowanie bardziej przypomina sezon wakacyjny niż wiosnę. Takie okoliczności zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, najlepiej ze znajomymi, przy grillu. We wtorek, 29 maja 2018 roku, na oławskich Piaskach zorganizowano właśnie taką „imprezę grillową” o wymownej nazwie Piana Pana Mariana. Niestety, awaria sprzętu, ludzki błąd, a może niestety celowe działanie, było przyczyną wybuchu gazowego grilla. Grupa wypoczywających osób w jednej chwili zamienił się w grupę poszkodowanych, z rozmaitymi obrażeniami…

Na szczęście był to tylko scenariusz organizowanych już po raz trzeci ćwiczeń z zakresu ratownictwa medycznego pod nazwą MEDYKALIA 2018. Oławscy strażacy musieli zmierzyć się z różnymi rodzajami obrażeń, na sześciu stanowiskach, przygotowanych przez zespół odpowiadający za organizację ćwiczeń: st. sekc. Paweła Kuszyka, st. sekc. Dawida Mularczyka, pod przewodnictwem st. sekc. Wojciecha Stachowiaka. Charakter obrażeń, z jakimi ćwiczący mieli do czynienia nawiązywał o rzeczywistych zdarzeń, z jakimi spotykają się strażacy. Udzielano pomocy osobom z oparzeniami ciała i dróg oddechowych, kobiecie w widocznej ciąży, z amputacją kończyny czy też osobie tonącej. Właśnie na stanowisku związanym z ratownictwem wodnym, trenerami byli Zastępca Prezesa Zarządu Wodnej Służby Ratownictwa Paweł Sobiegraj oraz Daniel Iwański, ratownik wodny i jednocześnie strażak z OSP Minkowice Oławskie. Nadzorowali prowadzone przez strażaków działania ratownicze, prowadzone w wodzie i na brzegu. A trzeba dodać, że w trakcie udzielania pomocy poszkodowanemu wyciągniętemu z wody, nagle pojawiła się kobieta z małym, nieprzytomnym dzieckiem, które wymagało błyskawicznej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora (AED). Ćwiczące zespoły zmagały się również z wypadkami ratowników, gdzie nagle dwóch strażaków musiało udzielić pomocy koledze, który doznał złamania kości udowej oraz miednicy.

Doskonalenie technik ratowniczych z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy jest niezbędne, a najlepsze efekty przynosi, w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Obecny na miejscu Wojewódzki koordynator działań medycznych st. str. Wojciech Kopacki zwrócił uwagę, iż w ubiegłym roku dolnośląscy strażacy interweniowali trzy i pół tysiąca razy przy zdarzeniach z zakresu ratownictwa medycznego.

Zmagania strażaków obserwowane były nie tylko przez trenerów ale również dzieci z pobliskiego Przedszkola Kredka. Maluchy miały okazję porozmawiać z ratownikami oraz usłyszeć o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie ćwiczeń – przedstawicielom ratownictwa wodnego, ratownictwa medycznego, pozorantom, a także przedstawicielom mediów oraz opiekunom najmłodszych obserwatorów.dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Medykalia 2018
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin