Pod naszym patronatem: XI Toyota Zimowy Maraton Na Raty | Termathlon Na Raty
reklamaPolska – matka szczególna

- opublikowano: 24-11-2017

9 województw i 15 instytucji z całego kraju, wśród nich Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Dziesiątki spotkań i rozmów, przewertowanych pamiętników, ksiąg parafialnych i raportów. I wreszcie jedna wystawa, podsumowująca wspólny projekt „Nasze Wielkie Historie”. 28 listopada w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się uroczysty wernisaż z udziałem młodzieży z Jelcza-Laskowic.

W 2018 roku będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki wsparciu dotacyjnemu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 15 instytucji kultury z całego kraju, uczestniczących w tegorocznej edycji projektu „Zaproś nas do siebie”, połączyło siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej ten szczególny moment w historii naszego kraju. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.

15 instytucji zaangażowało do pomocy najmłodszych mieszkańców swoich miejscowości. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historycznych, poświęconych metodologii archiwizowania historii, a następnie rozpoczęli przeprowadzanie serii wywiadów. Zbierali informacje zarówno o zapamiętanych działaczach niepodległościowych, jak i zwykłych obywatelach, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów.

- Ponad 120 młodych ludzi szuka w 15 gminach z całej Polskich ciekawych historii sprzed 100 lat. Rozmawiają z najstarszymi mieszkańcami, grzebią w archiwach, przeszukują księgi parafialne, czytają stare gazety – to sprawia, że zaczynają „czytać” historię jak dobrą powieść. I o to właśnie chodzi - aby odkrywać swoją tożsamość, swoją kulturę i swoje dzieje. Aby umieć dbać o to, co było i wyciągać z tego wnioski na przyszłość – podkreśla Agnieszka Zielonka-Mitura, animatorka kultury z Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu i koordynatorka projektu.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach - Angażując się w ten projekt czułam satysfakcje płynącą z pewności, że po wielkich ludziach i wydarzeniach z mojego regionu zostanie ślad. Słuchając przekazów ustnych ludzi, którzy mieli możliwość zetknąć się ze świadkami historii, czułam dumę, że mogę rozesłać w świat słowa ostatniego już pokolenia, bezpośrednio dotkniętego historią okołoniepodległościową - mówi Zuzia Gieras, uczestniczka projektu w Centrum Kultury Dziecka Zgierz.

Zgromadzone historie stanowią punkt wyjścia dla specjalnej wystawy, którą zainaugurujemy już 28 listopada 2017 roku w Warszawie. Od tego momentu wystawa wyruszy w podróż po Polsce. W Jelczu-Laskowicach zostanie pokazana w okresie letnim 2018 roku.

Z naszego regionu na wyjazd do Warszawy jedzie 5 osób, które wykazały się największym zaangażowaniem w projekt: Wojciech Mazur i Jagoda Frydrych – uczniowie PSP nr 2, Mateusz Skrętkowicz i Marcel Długosz – uczniowie PG nr1 oraz Katarzyna Gadomska – uczennica PSP nr 3 w Jelczu-Laskowicach. Na uroczystym wernisażu pojawią się nie tylko reprezentanci instytucji zaangażowanych w realizację projektu, ale też przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury i Biura Programu Niepodległa.

Wszystkie historie będą dostępne także na stronie internetowej projektu: http://naszewielkiehistorie.pl/

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Polska – matka szczególna

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin