Informator: Wybory Samorządowe 2018
reklamaĆwiczenia dowódczo-sztabowe pn. Terror 2017

- opublikowano: 03-10-2017

Dwóch uzbrojonych i zamaskowanych napastników wtargnęło na teren Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Jeden ze sprawców posiadał broń automatyczną drugi nóż. Przemieszczając się po korytarzach szkoły urządzili „polowanie” na uczniów i inne osoby przebywające w budynku szkoły. Wybuchła panika wśród uczniów i nauczycieli. Trzech uczniów zostało rannych w wyniku postrzelenia z broni. Jeden z napastników próbował uciec. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Drugi napastnik z bronią, zabarykadował się w jednej z klas z pięcioma zakładnikami. Do akcji wkroczył policyjny negocjator i antyterroryści. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oławie przy współudziale innych służb.

Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Dwóch uzbrojonych i zamaskowanych sprawców wtargnęło na teren szkoły. Jeden z nich strzelał do napotkanych osób, a drugi zadawał rany nożem. W szkole słychać było krzyki uczniów, wybuchła panika. Trzech zranionych uczniów leżało na korytarzu. Informację o zdarzeniu otrzymały wszystkie służby. Pierwsi przyjechali policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, zabezpieczyli miejsce zdarzenia tak aby służby ratownicze mogły jak najszybciej udzielić pomocy osobom rannym. Policjanci pomagali w ewakuacji oraz zabezpieczali miejsce ataku do przyjazdu negocjatora policyjnego i antyterrorystów. Funkcjonariusze podjęli szereg innych działań zmierzających do zatrzymania napastników i przywrócenia spokoju.

Celem przeprowadzonych ćwiczeń pod kryptonimem „Terror 2017” było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowych, jaką jest atak terrorystyczny, napad z bronią. Policjanci doskonalili umiejętność prowadzenia negocjacji. Było to doskonałe ćwiczenie na kształtowanie umiejętności współdziałania między służbami biorącymi udział w ćwiczeniach.

W akcji wzięło udział 24 policjantów, 7 strażaków, przedstawiciel Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, 15 osób z Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego w Oławie, w tym 7 ratowników medycznych, ponadto 10 nauczycieli i 10 uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego.

Wnioski i uwagi z przebiegu ćwiczeń będą stanowiły doskonały materiał szkoleniowy.

Oficer prasowy KPP w Oławie, podinsp .Alicja Jędo

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin