Pod naszym patronatem: II Termathlon Essity | XI Bieg Koguta | Oławski Festyn Rodzinny 2018
reklamaWyższa temperatura sprzyja zatruciom pokarmowym

- opublikowano: 09-08-2017

Szanowni Państwo!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie informuje:

Zatrucia pokarmowe to zwykle gwałtowne dolegliwości żołądkowo – jelitowe, występujące w stosunkowo krótkim czasie po dostaniu się do przewodu pokarmowego szkodliwych czynników biologicznych lub chemicznych. Okres wylęgania zatruć pokarmowych zakaźnych, zwłaszcza bakteryjnych, jest krótki – zwykle od kilku do kilkunastu godzin.

Każde zatrucie pokarmowe może być groźne, szczególnie dla niemowląt, dzieci do lat trzech, kobiet w ciąży, ludzi osłabionych chorobą i osób starszych.
Największa liczba zatruć pokarmowych występuje w okresie letnim od maja do września (rozwojowi mikroorganizmów sprzyja w tym okresie wyższa temperatura otoczenia).

Produkty spożywcze będące przyczyną zatruć pokarmowych to potrawy z:
- Surowych jaj (lub poddanych niewystarczającej obróbce termicznej): domowe majonezy, kremy, lody, ciasta – ptysie, torty, eklery, serniki;
- Mięsa i jego przetworów – kaszanki, pasztetowe, galaretki mięsne, tatar, metka, konserwy mięsne domowej roboty;
- drobiu;
- mleka.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie zwraca szczególną uwagę na zakażenia pokarmowe, których przyczyną są bakterie rodzaju Campylobacter. Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC) bakterie z rodzaju Campylobacter stanowią najczęstszą przyczynę bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego w krajach Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do zakażeń jelitowych wywołanych przez pałeczki jelitowe takie jak Salmonella i Shigella, liczba przypadków kampylobakteriozy wykazują wyraźną tendencję wzrostową . W Polsce, ze względu na brak powszechnej diagnostyki tych zakażeń, liczba przypadków zachorowań, rejestrowana przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej tej choroby. Do zakażenia człowieka pałeczkami Campylobacter dochodzi głównie w wyniku spożycia surowego lub niedogotowanego, zanieczyszczonego bakteriami mięsa, przez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem ( pies, kot, świnia, bydło hodowlane), a także poprzez spożywanie surowego mleka lub wody z naturalnych zbiorników. Podstawowe metody zapobiegania zakażeniu kampylobakterioza to: prawidłowa obróbka termiczna ( minimum 15 minut co najmniej 60 0C ) oraz zachowanie zasad higieny rak. Objawy chorobowe kampylobakteriozy mogą być bardzo różnorodne i są to m. in. : stan zapalny jelit objawiający się biegunką z domieszką krwi i śluzu, nudnościami lub wymiotami, bólami brzucha oraz gorączką 38 0C. Znacznie rzadziej występującymi objawami są zakażenia układowe takie jak posocznica, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych oraz późne powikłania neurologiczne.

Zapobieganie zatruciom pokarmowym

1. Prowadź właściwą obróbkę cieplną żywności (np., gotowanie, pieczenie, smażenie – zwykle niszczy drobnoustroje).
2. Surowe mięso przetrzymuj w szczelnym pojemniku w lodówce, by zapobiec ściekaniu zakażających żywność płynów (krew, woda) na inne produkty.
3. Sprzęt taki, jak deski do krojenia i noże dokładnie myj, zwłaszcza po przygotowaniu surowego mięsa.
4. Myj ręce w celu uniknięcia zakażeń krzyżowych, zwłaszcza po obchodzeniu się z surowym mięsem.
5. Ręczniki wymieniaj regularnie i pierz w pralce w wysokiej temperaturze (ewentualnie proponuje się używanie jednorazowych ręczników papierowych).
6. Myj ręce przy użyciu mydła i ciepłej wody: przed przygotowaniem żywności lub jej spożywaniem, po przygotowywaniu surowego mięsa, po korzystaniu z toalety, po opróżnieniu kosza na śmieci, po kontakcie ze zwierzęciem.
7. Rany, czy draśnięcia przykrywaj wodoodpornym plastrem lub opatrunkiem, by uniknąć skażenia żywności.
8. Żywność gotuj, aż do ,,klarownych soków” (głównie mięso) – temperatura wewnątrz gotowanej potrawy wystarczająca do inaktywacji drobnoustrojów: 720 C – 75 0C.
9. Żywność, która nie jest spożywana bezpośrednio po ugotowaniu, wymaga albo utrzymania wysokiej temperatury aż do jej konsumpcji, albo schłodzenia i ponownego odgrzania do odpowiedniej temperatury przed konsumpcją, albo schłodzenia i spożywania zimnej:
- temperatura przechowywania i spożywania "na ciepło": 63 st. C lub wyższa
- temperatura przechowywania żywności schłodzonej: od 40 C do 8 st. C
- odgrzewana żywność (bezpośrednio po wyjęciu z lodówki) powinna przed konsumpcją osiągnąć temperaturę co najmniej 72 st. C
- temperatura przechowywania produktów nietrwałych: nabiał, surowe i gotowane mięso, temp. przechowywania:  10C – 5 st. C

10. Regularnie myj lodówkę (używaj w lodówce termometru w celu sprawdzenia czy temperatura jest właściwa ).
11. Nie umieszczaj zbyt dużo pożywienia w lodówce, by pracowała efektywnie powinno się zapewniać właściwą cyrkulację (obieg) powietrza.
12. 12. Przed umieszczeniem gotowanej żywności w lodówce należy ją schłodzić, gdyż przeciwnym razie temperatura w lodówce ulegnie podwyższeniu.
13. W celu efektywniejszego schłodzenia, podziel żywność umieszczaną w lodówce na mniejsze porcje.
14. Poszczególne rodzaje żywności umieszczaj w lodówce w różnych – właściwych dla nich miejscach, by uniknąć zakażenia krzyżowego i zapewnić odpowiednią temperaturę przechowywania.
15. Środki czystości, pestycydy (środki przeciw szkodnikom), itp. przetrzymuj  z dala od żywności, by zapobiec jej chemicznemu skażeniu.
16. Nie dopuszczaj do sytuacji, aby zwierzęta (kot, pies) znajdowały się na powierzchni blatów kuchennych, stołów i innych miejsc służących do przygotowywania żywności.
17. Uważaj na myszy, muchy i inne szkodniki – nie można dopuszczać do ich kontaktu z żywnością.
18. Właściwie postępuj z koszem na śmieci (powinien być regularnie opróżniany oraz przykryty wiekiem – jeśli nie, drobnoustroje mają ułatwiony dostęp do żywności).
19. Właściwie pakuj i przechowuj żywność.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin