Pod naszym patronatem: II Termathlon Essity | XI Bieg Koguta | Oławski Festyn Rodzinny 2018
reklamaEla Wyskiel – wolontariuszka z pasją, która nie zna barier

- opublikowano: 31-07-2017

Ma dziewiętnaście lat i od dzieciństwa porusza się na wózku inwalidzkim, ale nie załamuje rąk. Przeciwnie – pomaga innym!

3 lata temu pasją mieszkającej w Oławie Eli Wyskiel stała się fotografia. Dzięki talentowi, uporowi i ambicji z roku na rok zdjęcia nastolatki są coraz lepsze. To pasja doprowadziła Elę do ćwierćfinału konkursu dla młodych talentów. Konkurs organizuje fundacja Jakuba Błaszczykowskiego. W eliminacjach liczyły się głosy internautów. Ela szturmem zdobyła serca głosujących i otrzymała najwięcej, bo prawie 17 i pół tysiąca, głosów. To o ponad 1200 głosów więcej niż u kolejnego uczestnika konkursu! Znalazła się w ćwierćfinale, teraz walczy o półfinał.

Na Elę codziennie głosowali przyjaciele, którzy cenią życiowy optymizm nastolatki.
- Dla nich nie jestem niepełnosprawna, tylko inaczej się poruszam. Czasami sobie żartują: „Ty to masz dobrze. Zawsze masz miejsce siedzące” - opowiada Ela.

Wśród głosujących nie zabrakło również rodziców niepełnosprawnych dzieci z wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”, którzy poznali Elę, bo od niedawna dziewiętnastolatka jest wolontariuszką Fundacji.

- Wolontariat w Fundacji daje Eli nie tylko szansę na realizację swojej pasji. Spotkania i kontakt z różnymi ludźmi to dla córki również forma terapii – mówi Anna Wyskiel, mama Eli.

Elżbieta Wyskiel dokumentuje organizowane przez Fundację akcje. Fotografowała między innymi wydarzenia zorganizowane w ramach „Weekendu Świadomości o Chorobach Rzadkich – PWS”. PWS to w skrót od nazwy „Zespół Pradera-Williego”. Głównym objawem tej genetycznej choroby jest głód, którego nie można zaspokoić. Brak odpowiedniej kontroli może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Dlatego Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę pierwszego w Polsce „domu dla praderków”, gdzie osoby z PWS znajdą odpowiednią opiekę. Dom znajdzie się w kompleksie, w którym będzie też ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny, przedszkole integracyjne, miejsce na turnusy rehabilitacyjne oraz centrum interwencyjne dla dzieci, którymi przez określony czas, z przyczyn losowych, rodzice nie mogą się zajmować. Trwa zbiórka pieniędzy – na budowę kompleksu potrzeba kilku milionów złotych. Pomóc można wpłacając darowizny lub przekazując Fundacji 1% podatku.

Fundację „Potrafię Pomóc” 10 lat temu stworzyli rodzice niepełnosprawnych dzieci, aby wspierać się wzajemnie i pomagać kolejnym rodzinom, które borykają się z chorobą dziecka. Dziś organizacja prowadzi we Wrocławiu ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny i przedszkole integracyjne. Ze wsparcia Fundacji korzysta 500 dzieci w całej Polsce.

Więcej informacji o Fundacji „Potrafię Pomóc” znajduje się tutaj: http://www.potrafiepomoc.org.pl/
To adres strony internetowej Eli Wyskiel: http://www.ela-wyskiel.pl/
A tu znajdą państwo informacje o konkursie Fundacji Kuba i Przyjaciele: https://kubaiprzyjaciele.pl/#/

Fundacja Potrafię Pomóc

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin